Pleť a kmenové buňky



Udržení zdravé pleti je závislé na unikátní schopnosti našeho těla nahrazovat odumřelé buňky. Tento zásadní kontinuální proces sebeobnovy závisí na aktivitě epidermálních kmenových buněk. Epidermis (vrchní vrstva kůže), se nahradí za pouhých 20 dnů u mladých, ve srovnání s 30 dny ve středním věku dospělých. Bohužel, toto obnovování dramaticky klesá po dosažení 50 let.

Vzrušující zprávou je, že pokles kapacity kůže lze obnovit, bezpečně zpomalit nebo dokonce zvrátit.

Naše kůže je největší orgán, který chrání organismus nejen před vlivy okolního prostředí, ale také před mikrobiálním útokem, dehydratací a mechanickým traumatem.

Tuto ochrannou funkci řídí kmenové buňky. Existují dvě široké třídy kmenových buněk: pluripotentní embryonální kmenové buňky, které mají schopnost se vyvinout v jakýkoli typ buňky a dospělé kmenové buňky, které se mohou diferencovat na některé, nebo na všechny specializované buněčné typy přítomné ve specifických tkáních nebo orgánech. V kůži jsou dospělé kmenové buňky umístěny v nejhlubší vrstvě epidermis, v blízkosti vlasových folikulů.

Epidermální kmenové buňky pomáhají usnadnit obrat všech kožních buněk, doplnit, nahradit a udržovat nepřetržitou rovnováhu kožních buněk ve všech fázích jejich životního cyklu. Epidermální kmenové buňky mají relativně pomalý obrat ve srovnání s jinými typy kožních buněk, ale to je jejich obrovský potenciál pro reprodukci, který dává pokožce pozoruhodnou schopnost se zcela obnovit. Tyto typy kmenových buněk jsou také životně důležité pro opravu pokožky po poškození a hojení ran.

Naše exkluzivní peptidy a růstové faktory aktivují epidermální kmenové buňky, prodlužují jejich životy, zvyšují jejich účinnost při tvorbě kolonie a jejich funkcí. My vlastní aktivitu epidermálních kmenových buněk kůže stimulujeme, revitalizujeme je a zvyšujeme jejich kapacitu pro opravu a sebeobnovu.

Tyto nově aktivované kožní buňky se pak mohou zapojit do důležité funkce výroby bílkovin a lipidu potřebné k opravě poškozené pokožky. Pomáhají udržovat pružnost a odolnost tím, že chrání kožní buňky před poškozením. Schopnost pokožky nahradit odumřelé buňky novými má zásadní význam pro udržení zdravé, mladě vypadající pleť. Tento proces kontinuální sebeobnovy řídí epidermální kmenové buňky. Aktivita epidermálních kmenových buněk s přibývajícím věkem dramaticky klesá a kapacita pleti pro sebeobnovu se zmenšuje.

Plet ošetřovaná s naší péčí o pleť podporuje přirozenou a zdravou sebeobnovu, je schopna lépe odolávat zatížení životního prostředí. Viditelné zlepšení bylo pozorováno u redukce vrásek, jemných linek a podráždění a také u reakce na změny teploty a vlhkosti.

Výsledkem nově aktivovaných buněk je pokožka, která má svěží, zářivější, vzhled.

Spolu s pluripotentními peptidy a růstovými faktory spojíme pro synergický efekt jiné proteiny, aminokyseliny, flavonoidy, vitamíny, stopové prvky atd., známé sloučeniny pro antioxidační aktivitu a ochranu před poškozením volnými radikály.